ESMER PİRİNÇ

ESMER PİRİNÇ

28 Nisan 2011 Perşembe

Kilo probleminiz varsa diyet yapmayın??? NASI YANİ?

22 Nisan 2011 de Hürriyet gazetesinde yayınlanan Dr. Ayça Kaya'nın röportajını okuyup sinir oldum ve sizlerle paylaşmak istedim.
Kenidisini Obezite ve metabolizma uzmanı olarak titretmiş, bu hangi branşa giriyor çok merak ettim
doktorum ama diyetisyenlik yapmak istiyorumun bir farklı yolu galiba bu titri kullanmak!!!
Endokrin ve metabolizma hastalıkları uzmanını dinler ve onlardan gelen eleştirileri çok dikkatle değerlendiririm ancak obezite uzmanı diye bir branş varsa sanırım o biz oluyoruz!
şimdi size bu röportajın birkaç bölümünü yayınlayacağım isteyen tümünü Hürriyetin sağlık bölümünde bulabilir...

Obezite ve metabolizma uzmanı Dr. Ayça Kaya fazla kilolu kişilerin diyet yapmamalarını daha da önemlisi hayatlarını diyet öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmamalarını öneriyor.Kilo problemi olan birçok kişinin arşivinde belki binlerce sayfa rejim listeleri vardır. Bu listelerde birçok yiyecek gramla ölçüler içerir. Kişiler genelde bu listeleri yapmak için sosyal yaşamlarından ödün verirler ya da sosyal yaşamlarına devam etmek isteyenler ise rejim listelerinde yazan yiyecekleri yanlarında taşırlar. Şişmanlık sadece yemekten kaynaklanmaz.


Dr. Ayça Kaya, öncelikle fazla kilonun nedenlerinin araştırılmasına dikkat çekiyor, çünkü şişmanlık sadece fazla yemekten kaynaklanmıyor. Bu durum birçok metabolik, hormonal, genetik, çevresel ve psikolojik etmenlerin bir arada bulunduğu kompleks bir hastalıktır. Yani basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzemez. Üst solunum yolu enfeksiyonundan sorumlu olan ajan bir mikroptur ve bir antibiyotik içildiğinde bu hastalık geçer. Fazla kiloluk durumunda ise neden bir çok etmene bağlı olduğundan, ne yazık ki, mucize bir diyet, mucize bir cerrahi veya mucize bir ilaç kullanımı ile bu hastalıktan kurtulunmaz.

Zayıflamak deyince birçok kişi nedense mucize diyetlerin ve mucize bitkisel desteklerin peşine düşer. Kısa süreli yapılan diyetlerin en büyük zayıf noktası insanın yaşamına uygun olmamasıdır. Dolayısı ile diyet bırakıldığı zaman verilen kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır.

Biz zaten bunun için okuyoruz ve kişiye özel beslenme programları düzenliyoruz!!!

Kilolarınızdan sonsuza kadar ve kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız hemen, şimdi harekete geçin. Önce bir iç hastalıkları uzmanına başvurarak metabolik ve hormonal durumunuzu kontrol ettirin. Bununla birlikte yeme içeriğinizi ve yeme davranışınızın da detaylı araştırıldığı bir muayeneden geçin. Beraberinde hiç bir şeyin yasak olmadığı rejimin asla bozulmadığı ama gün içinde kendi dengelemenizi yapabileceğiniz sağlıklı beslenme prensiplerini öğrenin. Bu prensipleri de kendisi verecek heralde???

Ben daha fazla sinirlenmeden ve daha fazla yazmadan burada bitireyim.
Sağlıklı ve fit günler dilerim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder